PODPORA RYCHNOVSKÉHO FOTBALU JE INVESTICÍ DO MLADÉ GENERACE

Společnost MATRIX už desítky let podporuje rychnovský fotbal a nyní je jeho generálním sponzorem. Podle Jaroslava Švarce, ředitele Automotive, má tato divize heslo, že podporuje všechno, co je v pohybu, protože pohyb je život.

SPOLEČNOST MATRIX UŽ DESÍTKY LET PODPORUJE RYCHNOVSKÝ FOTBAL A NYNÍ JE JEHO GENERÁLNÍM SPONZOREM. PODLE JAROSLAVA ŠVARCE, ŘEDITELE AUTOMOTIVE, MÁ TATO DIVIZE HESLO, ŽE PODPORUJE VŠECHNO, CO JE V POHYBU, PROTOŽE POHYB JE ŽIVOT. TENTO BÝVALÝ AMATÉRSKÝ VÁŠNIVÝ FOTBALISTA PŘED ŠESTADVACETI LETY ZALOŽIL OBLÍBENÝ TURNAJ V MALÉ KOPANÉ MATRIX CUP. „JE TO OBLÍBENÝ SPORTOVNĚ-KULTURNÍ ZÁŽITEK PRO VŠECHNY, TEDY NEJEN PRO AKTIVNÍ FOTBALISTY, ALE I FANOUŠKY,“ ŘEKL V ROZHOVORU ŘEDITEL AUTOMOTIVE.

Byl jste dříve vášnivým fotbalistou. Co vás přivedlo k tomuto sportu a jak vzpomínáte na toto období?

Byl jsem vášnivým fotbalistou – amatérem, dnes pouze teoretikem. V pěti letech jsem měl vážný úraz a nemohl jsem celou základní školu sportovat. Když mně to ale doktoři povolili, tak jsem bohužel jen na amatérské scéně hrál malou kopanou. Dvacet let, každý týden v neděli od 10 do 12 hodin.

Na které pozici jste hrál?

Vždycky mě bavilo hrát na pozici pravého útočníka, protože jsem měl a mám silnou pravačku.

Před šestadvaceti lety jste osobně založil oblíbený turnaj v malé kopané MATRIX Cup. Co stálo tenkrát u tohoto kroku?

Tři roky jsme to dělali nanečisto tady u nás v Třebešově. Postupem profesní kariéry nám přišlo moudré potkávat se s dodavateli i zákazníky nejen na poradách a konferencích, ale také neoficiálně. To bylo důvodem, že jsme vybrali poslední prázdninovou sobotu jako vhodný termín k setkání při fotbalovém turnaji.

Pořádá ho divize Automotive, které jste ředitelem. Jak si vysvětlujete, že tento sportovní podnik vydržel na scéně
více než čtvrtstoletí?

Vysvětluji si to tak, že MATRIX Cup je oblíbeným sportovně-kulturním zážitkem pro všechny, tedy nejen pro aktivní fotbalisty, ale i fanoušky. Máme konzervativní vzorec, který držíme už pětadvacet let. Od 9 do 17 hodin se hraje a od 18 do ranních hodin se vyhodnocuje a to trvá po celou dobu existence turnaje.

Společnost MATRIX jako generální sponzor podporuje rychnovský fotbal. Jak taková podpora vypadá v praxi a kam
konkrétně směřuje?

Tato podpora trvá už desítky let s tím, že jsme nejdříve podporovali mládežnický fotbal. Postupem času, kdy krystalizovala funkcionářská a organizační struktura, začali jsme podporovat také dospělé v áčku i béčku FC Spartak Rychnov nad Kněžnou. Jsem moc rád, že u toho můžeme být, protože v klubu existuje široká žákovská i mládežnická základna, o níž se musejí „neznámí hrdinové“ starat a dávat tomu svůj volný čas. Líbí se nám, že tato aktivita je zúročená i tím, že béčko letos postoupilo z okresního přeboru do krajské soutěže a áčko v krajském přeboru skončilo na krásném čtvrtém místě. K tomu je třeba připočítat velké úspěchy dorostu a žákovských týmů.

Co si od ní společnost slibuje a jak bude pokračovat?

Divize Automotive má heslo, že podporuje všechno, co je v pohybu. To znamená nejen výrobu dopravních prostředků v naší práci, ale i lidský pohyb. Rychnovský fotbal a jeho žákovská základna je dobrou platformou, kde se snoubí zdravý pohyb se zdravím jako takovým. A to hlavně psychickým, protože dobrá parta je základem každého úspěchu. Generální ředitel společnosti MATRIX Ing. Libor Burian se sice za velkého sportovce nepovažuje, ale fotbal vnímá za obecně oblíbenou aktivitu, která by se měla podporovat.

Jsou pro vás jeho slova dobrou zprávou pro fotbal v Rychnově nad Kněžnou?

Je to dobrá zpráva pro fotbal v Rychnově nad Kněžnou, Třebešově i Hradci Králové a klidně můžeme skončit až u reprezentace. Jsem rád, že tu podporu vnímáme společně. Podpora a peníze jsou investicí do mladé generace a jejího zdraví.

Kam by se podle vás měl v budoucnu ubírat rychnovský fotbal? Jaké jsou v tomto směru plány a ambice?

V tomto směru jsem trochu konzervativní. Podporuji myšlenku, aby v lokálních týmech hráli lokální hráči. Pokud je tam velmi dobrá parta, která hraje solidní fotbal, měli by se držet úrovně, kterou mají. Týmy by tedy neměly mít ambice postupovat do vyšších soutěží tím, že by najímaly hráče odjinud, kteří k týmu i regionu mají pouze krátkodobý vztah.

Mohlo by vás zajímat