„Trendy v povrchové přípravě a lepení 2023“
Pro broušení a lepení dodáváme řešení. Tato naše specializace vykrystalizovala ve své plné šíři v oblasti průmyslové výroby po více než 30 letech zkušeností v pozici, kde se dnes MATRIX Automotive nachází. Jedná se o kombinaci teoretických a praktických znalostí našeho stálého týmu, pevnými a dlouholetými vztahy s našimi dodavateli, důvěrou našich odběratelů a v neposlední řadě i technickou podporou naší laboratoře.
Koktejl těchto skutečností máme právo nazývat „úspěchem“.
I tento fakt je důvodem, kdy cítíme povinnost vytvořit tuto novou vzdělávací platformu do které račte vstoupit i vy.
Jaroslav Švarc
Ředitel MATRIX Automotive
Hotel Studánka****
Letovisko Studánka 505
516 01 Rychnov nad Kněžnou, Česká republika
- ubytování**** 100 lůžek
- gastronomické zážitky
- kongresové a wellness služby
- rodinná atmosféra
- krásná příroda
- sportovní vyžití pro celou rodinu
- svatby, semináře, prezentace, teambuildingy, outdoor aktivity
„Trendy v povrchové přípravě a lepení 2023“
Desítky odborníků z oblasti automobilového průmyslu, letectví nebo výroby kompozitů se sešly na studánce, na 3. Ročníku odborné konference pořádané divizí MATRIX Automotive.
MATRIX Automotive hostila již 3. ročník konference Trendy v povrchové přípravě a lepení. Konference se tradičně konala ve dvoudenním schématu v Hotelu Studánka. Další setkání odborníků nepřineslo pouze teoretické přednášky v konferenčním sále, ale také praktické ukázky vystavovatelů nejen v hotelovém vestibulu, ale také ve vnějších prostorách hotelu.
MATRIX Automotive opět získal pozornost špiček v oblasti brusných a lepicích aplikací. Více než sto odborníků z českého a slovenského průmyslu, kteří se zabývají povrchovými úpravami a lepením, přijalo pozvání účastnit se této odborné konference. Tato událost se konala 20. a 21. září v letovisku Studánka u Rychnova nad Kněžnou.
Jaroslav Švarc, ředitel MATRIX Automotive, sdělil: "Snažili jsme se našim obchodním partnerům, současným i potenciálním zákazníkům ukázat, že MATRIX Automotive disponuje širokou paletou robustních možností v oblasti broušení a lepení." Na konferenci bylo předneseno celkem 13 přednášek, na kterých vystoupili jak čeští, tak zahraniční prezentátoři. Účastníci konference měli příležitost vidět i praktické ukázky, včetně nanášení extrudované VHB pásky od společnosti 3M.
Na konferenci byli také přítomni techničtí specialisté z různých klíčových úseků firmy MATRIX Automotive, včetně vývoje, výroby a technologií. Byly prezentovány všechny inovativní technologie, které nabízí dodavatelé spolupracující s MATRIX Automotive.
Samotná konference byla rozdělena do několika přednáškových bloků. První tři bloky zahrnovaly témata jako "Inovativní řešení pro automatickou aplikaci 3M VHB pásky" prezentované Jitkou Klusalovou a Danielem Samcem z 3M. Tato přednáška byla mj. zvláštní tím, že posluchači měli možnost nahlédnout do 3M aplikačního centra v Německu pomocí online přenosu. Následovala přednáška Tomáše Seidla na téma "Přehled brusného portfolia: Novinky a inovace", kde byla uvedena nová řada brusného portfolia založeného na minerálu Cubitron 3. Úvodní blok zakončil Kamil Bartoš ze společnosti Fanuc Robotics, který informoval posluchače o robotických trendech v oblasti povrchových úprav.
Po obědě z kuchyně Hotelu Studánka vystoupil Jan Pavliš s přednáškou o novinkách a sortimentu 3M ochranných pomůckách, následován Deanem Meškem zastupujícím společnost H.B Füller s velmi aktuálním tématem "Omezení diisokyanátů a jak správně postupovat". David Kubalka představil téma "Akustické a tepelné izolace" a tím zakončil druhý blok přednášek.
Ve třetím bloku byla diskutována témata jako "3M přesné broušení" od Ing. Michala Štrubla z 3M, "Inovace v ochraně končetin v oblasti broušení a lepení" prezentované Ing. Davidem Rathausem ze Švédské společnosti Ejendals a také téma "Jak uspořit a zefektivnit broušení" které s sebou přivezl Ing. Vladimír Litecký ze společnosti Cejn.
Po krátké přestávce následoval společenský večer, který byl nedílnou součástí konference. Večerním programem provázel moderátor Petr Jílek, degustaci vín vedl someliér hotelu Studánka Vladimír Mlejnek, o zábavnou show se postaral imitátor Petr Jablonský a k poslechu hrála kapela English men.
Druhý den konference byl také plný zajímavých témat. Čtvrtý přednáškový blok zahájil Ing. Daniel Žáčik z 3M s tématem "Brusné materiály pro robotické broušení". Od Zbyňka Pohla zastupujícího dánskou společnost DST Chemicals se posluchači dozvěděli o průmyslovém mytí a odmašťování kovů.
Poslední pátý blok konference se zaměřil na robotické broušení pro zpracovatele plechu a slévárenství, tohoto tématu se valmi poutavě zhostil Ing. Jaroslav Hrádek ze společnosti SP-Tech. Velmi aktuální téma, kterým je elektrifikace a konkrétně lepení baterií v automobilovém průmyslu bylo doménou Jiřího Vojtíka z 3M.
3. ročník konference zakončil Viktor Hladký jako zástupce pořádající MATRIX Automotive, kde mj. představil možnosti a statistiku MATRIX laboratoře, shrnul průběh konání konference a všem účastníkům poděkoval za účast.
„Trendy v povrchové přípravě a lepení 2021“
Další setkání inovací se neslo nejen v duchu technologií broušení a lepení, kterými je divize Automotive firmy MATRIX a.s. typická, ale nově v integraci s roboty či koboty.
MATRIX Automotive opět dostal na jedno místo mezinárodní špičky z oblasti brusných a lepicích systémů. Více než sto odborníků českého a slovenského průmyslu působících v oblasti povrchových úprav a lepení přijalo pozvání pořadatele MATRIX Automotive na odbornou konferenci Trendy v povrchové přípravě a lepení 2021. Ta se konala 6. a 7. října 2021 v letovisku Studánka u Rychnova nad Kněžnou.
„Obchodním partnerům i stávajícím či potencionálním zákazníkům jsme chtěli představit opravdu robustní paletu možností, kterými MATRIX Automotive v oblasti broušení a lepení disponuje. Připraveno bylo 13 přednášek od českých a zahraničních prezentátorů. Všichni ocenili praktické ukázky robotických aplikací robotem společnosti FANUC a jeho broušení dveří karoserie a také nanášení dvousložkového lepidla robotem firmy Zlínrobotics,“ prozradil ředitel MATRIX Automotive Jaroslav Švarc.
Na konferenci pozvali techničtí specialisté firmy MATRIX Automotive specialisty z klíčových úseků jako je vývoj, výroba a technologie. Těm se prezentovaly všechny inovativní technologie, které nabízí dodavatelé MATRIX Automotive.
A jak samotná konference probíhala? Po zahájení, kterého se ujal ředitel MATRIX Automotive Jaroslav Švarc, přišly na řadu první tři přednáškové bloky. Hned na začátku vystoupil s tématem Trendy v robotice Ing. Kamil Bartoš a Jan Hlaváček z Fanuc Robotics, aby ho následně vystřídal Aleš Válek ze společnosti 3M s přednáškou na téma Transportation market. Úvodní blok potom zakončila Ing. Jitka Klusalová ze stejné firmy, která auditorium informovala o nové generaci strukturálních lepidel.
Po obědě z kuchyně Letoviska Studánka mluvil Ing. David Rathaus z Ejendals o vhodném využití OOP ve výrobním procesu, aby na něho o chvíli později navázal s tématem Automatizace a robotizace pro aplikace lepicích pásek Ing. Petr Nepraš, již třetí řečník ze 3M. Společnost Sp-Tech zastupoval Ing. Jaroslav Hrádek, Csc se svojí řečí na téma Využití inteligentní robotické hlavy v úpravách povrchů, broušení svárů a odstraňování nálitků a vtoků.
Po přestávce se řešila témata posledního středečního bloku. Revoluční přístup k čištění povrchů přednesl Zbyněk Pohl z firmy DST. Novinky v OOPP 3M měl připraveny Ing. Tomáš Stano z 3M. Do programu konference byla zakomponována i exkurze LAB Tour, kde především pracovníci oddělení kvality přednesli čím Techcentrum pro brusné systémy a Lepící laboratoř disponuje. Pro maximální nabídku testovacích metod spolupracuje dlouhá léta MATRIX Automotive s vysokými školami, především pak s Univerzitou Pardubice fakultou chemicko -technologickou. I tímto počinem pořadatel konference předvedl, že inovace, a to všemi směry, jsou stále pohonem jeho motoru.
Po krátkém odpočinku následoval společenský večer, nedílná součást této konference. O živou hudbu se postarala jazzová kapela Out In Out. Součástí večera byla i degustace speciálních piv z řemeslného pivovaru Clock z Potštejna. Vrcholem večera bylo stand-up vystoupení v podání Lucie Macháčkové, Tomáše Plhoně a Nikoly Džokiče.
Nabitý program měl i druhý konferenční den. Další, již v pořadí čtvrtý, přednáškový blok zahájil Ing. Michal Staněk ze ZlínRobotics s tématem Nanášení lepidla kolaborativním robotem. Zajímavé bylo si poslechnout i řeč o průmyslu 4.0 a brusné robotické aplikace od Daniela Žáčika z 3M nebo Inovace v MS polymerech od Deana Meška, H.B. Fuller.
Lepicí technologie při výrobě autobaterií zahájila poslední pátý blok konference na Studánce. Distančně přednášel Diego Perez ze společnosti DuPont. Posledním přednášejícím byl Ing. Lubomír Roleček ze Škoda Auto a jeho řeč na téma Lepení ve stavbě karoserií. Díky těmto konferencím chce MATRIX Automotive nastavit novou platformu odborné komunikace pro řešení nových technických a technologických úkolů.
„Trendy v povrchové přípravě a lepení 2018“
Specialisté z oblasti automotive se sjeli na dvoudenní konferenci, kde si vyměnili poznatky o brusných a lepicích systémech. Sto odborníků českého průmyslu působících v oblasti povrchových úprav a lepení přijalo pozvání pořadatele MATRIX Automotive na odbornou konferenci Trendy v povrchové přípravě a lepení 2018. Ta se konala 11. a 12. září 2018 v letovisku Studánka u Rychnova nad Kněžnou.
„Zákazníkům jsme chtěli ukázat širokou paletu nabídky, kterou MATRIX Automotive disponuje. Neděláme pouze technologie broušení a lepení, ale nabízíme přibližně 20 % doplňkových technologií. Mezi ně patří například mechanické čištění povrchů, plazmové aplikace na přípravu povrchů a další produkty,“ prozradil ředitel MATRIX Automotive Jaroslav Švarc.
Tým divize Automotive si vytyčil za cíl pozvat na konferenci specialisty, které chce přímo oslovit. Jednalo se o osobnosti z klíčových úseků jako je vývoj, výroba a technologie. Těm se prezentovaly všechny inovativní technologie, které nabízí dodavatelé MATRIX Automotive. „MATRIX Automotive by měl propojovat svět laboratoří a koncových zákazníků. Máme přehled o požadavcích jednotlivých trhů a tyto potřeby se potom snažíme přenášet i do prostředí vývojových laboratoří,“ vysvětlil ředitel Švarc.
Na Studánku dorazilo i čtrnáct klíčových odborníků z jednotlivých oblastí segmentu automotive, tedy všichni, kteří byli pozváni. Přijel například Walter Bortoluzziho (společnost DowDupont), který stál přímo u vývoje nového produktu v Curychu. Na Studánku se dostavil také Thomas Laule, odborný zástupce a konzultant firmy Kömmerling z Porýní. V neposlední řadě je potřeba zmínit Ing. Luboše Prokůpka z Ústavu chemie a technologie makromolekulárních látek, Oddělení syntetických polymerů, vláken a textilní chemie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Na tomto pracovišti již několik let probíhá intenzivní spolupráce s MATRIX Automotive, a to nejen v zadávání diplomových a bakalářských prací, ale i v oblasti vývoje nových produktů.
„Chceme nastavit novou platformu odborné komunikace pro řešení nových technických a technologických úkolů. Pilně pracujeme na propojení světa vývojových laboratoří dodavatelů s praktickými požadavky trhu, tedy koncových odběratelů. Chceme maximálně využít všech synergických efektů, které jsme za více než 25 let nashromáždili,“ řekl závěrem Jaroslav Švarc.
Součástí prvního dne konference byla i venkovní praktická ukázka, na které nechyběl jediný účastník konference. Přihlížející viděli v akci závěsnou techniku společnosti Scott Safety, která je novou akvizicí firmy 3M.